Simona Halep eliminată de la Indian Wells

De citit

Simona Halep(locul 17) a părăsit turneul WTA 1000 de la Indian Wells.

Sportiva noastra a fost învinsă de Aliaksandra Sasnovich(locul 100) în turul al treilea la Indian Wells, cu scorul de 5-7, 4-6.

Astfel, Simona Halep a părăsit turneul WTA 1000 de la Indian Wells în turul al treilea, după un meci greu.

Aliaksandra Sasnovich a eliminat două campioane, în turul II pe Emma Raducanu(locul 22) iar acum a învins-o și pe Simona Halep. Aceasta a declarat la sfârsitul meciului că nu-și dădea mari șanse la începutul turneului, aflându-se pe aceiași parte de tablou cu două câstigătoare de Grand Slam.

Rezultat neprevăzut de Simona

Deși românca avea prima șansă la victorie, dupa o oră si 37 de minute de joc, înfrangerea a venit. Aliaksandra Sasnovich a reuşit primul break al meciului şi s-a desprins la 5-3. Ulterior Simona Halep a revenit şi a egalat, 5-5, dar apoi şi-a pierdut din nou serviciul şi automat și setul. De la 5-5, Sasnovich a forțat și a câștigat următoarele două game-uri, adjudecându-și setul cu 7-5.

România rămâne fără nicio reprezentanta pe tabloul de la Indian Wells

După ce Irina-Camelia Begu (locul 61) a fost învinsă de americanca Shelby Rogers (locul 44), cu scorul 0-6, 2-6 iar Sorana Cîrstea (locul 40) a pierdut in fața ucrainiencei Elina Svitolina(locul 7) după un meci dramatic cu scor 6-4, 4-6, 6-7(3-7), România rămâne fără nicio reprezentanta pe tabloul la simplu.

În clasamentul live al WTA, Simona Halep a mai coborât o poziție, aflându-se în prezent pe 18 iar pentru parcursul de la Indian Wells va primi 51.895 de dolari si 65 de puncte WTA.