FC Argeș -UTA Arad, pierdere majoră, suferită pe teren propriu

De citit

UTA s-a impus în deplasarea de la Pitești, scor 1-0, prin golul marcat de Filip Dangubic. În ciuda schimbărilor importante din lot, Laszlo Balint a reușit să organizeze excelent echipa, cel puțin pe plan defensiv. Arădenii nu au primit gol în disputele cu Farul și FC Argeș. Meciul a fost disputat la Pitești, iar FC Argeș a înregistrat a doua înfrângere din acest sezon competițional.

UTA, victorie în deplasare

Primele minute ale partidei de la Pitești s-au jucat destul de puternic, ambele echipe având ocazii puternice de gol. Nu după mult timp și prea multe încercări a venit și golul, în minutul 4. Croatul Filip Dangubic a reluat spectaculos, cu călcâiul, din 8 metri și a înscris.

UTA s-a închis în defensivă și a făcut-o perfect. A încercat să lovească pe contraatac, iar în minutul 75 a fost foarte aproape de golul 2. Miculescu a reluat din voleu, Greab a respins cu mare dificultate, direct în piciorul lui Dangubic. Croatul n-a fost la fel de inspirat ca în prima parte. Singur, cu poarta goală, a lovit greșit balonul.

FC Argeș – UTA Arad, echipele:

FC ARGEȘ: Greab – Tofan, Turda, Boldor, Muşat – Meza Colli, Şerban – Dumitraşcu, Işfan, Tănase – Lupeta
REZERVE: Croitoru, Moisie, Miguel, Telcean, De Jonghe, Viana, Piţian, Teles, Honciu
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

ECHIPA DE START UTA ARAD: Fl. Iacob – Shlyakov, Vinko, Erico, Vukcevic – Passaglia, Batha – Miculescu, Ubbink, Antal – Dangubic
REZERVE: Balauru, Baravykas, Tomozei, Bustea, Vorobjovas, Roger, Negoescu, Mar, Benga
ANTRENOR: Laszlo Balint

Stadion: Nicolae Dobrin – Trivale (Piteşti)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)