FC Argeș, înfrângere în ultima etapă a sezonului regular

De citit

FC Argeș a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-1, de formaţia Petrolul Ploiești, în ultima etapă a sezonului regular al Superligii.

Partida s-a desfășurat pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești și a fost arbitrată de Radu Petrescu.

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 13, prin Gicu Grozav. Mijlocașul oaspeților l-a driblat pe Tofan și a tras peste poarta lui Straton. Cinci minute mai târziu, Țicu a centrat din banda stângă, iar Turda a reluat, cu capul, spre propria poartă, Straton respingând cu greu în corner.

Ploieștenii au deschis scorul în minutul 40, prin Grozav. Seto a recuperat la mijlocul terenului, i-a pasat lui Grozav și acesta, după o combinație cu Irobiso, a finalizat la colțul lung.

La șase minute de la reluarea jocului, Jakolis a zguduit bara stângă a porții Petrolului dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Gazdele au mai atacat poarta ploieștenilor, însă fără să-și creeze oportunități importante de a marca.

Echipele de start

FC Argeș: Straton – Tofan, Turda, M. Constantin, Rizzi – Meza Colli, Njike – Crețu, Koubemba, Jakolis – Garita

Antrenor: Dragoș Radu

Petrolul Ploiești: Vâlceanu- Papp, Mathaus, Meijers – Doua, L. Dumitriu, Seto, Jair, Țicu – Irobiso, Grozav

Antrenor: Florin Pârvu

Înaintea play-out-ului, FC Argeş ocupă penultima poziție din campionat, cu 27 de puncte, în timp ce prahovenii ocupă locul 8, cu 36 de puncte.